УРОК ЛІТЕРАТУРИ. 7-ий клас

                                          УРОК ЛІТЕРАТУРИ. 7-ий клас

ТЕМА:  А. Чайковський. «За сестрою». Благородство, відповідальність,    

               мужність, вірність, життєлюбство запорозьких козаків у творі

МЕТА:   на основі сюжету твору дослідити, як на прикладі козаків 

               розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту;

               розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, 

               уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити 

               висновки; раціонально використовувати навчальний час; 

               збагачувати активний словник учнів; формувати їх кругозір; 

               виховувати у школярів на прикладі лицарських чеснот героїв твору 

               почуття патріотизму, відданості, віри в перемогу добра, краси, 

               справедливості, шанобливе ставлення до історичного минулого 

               рідного краю.

ТИП УРОКУ: комбінований

МЕТОДИ НАВЧАННЯ: проблемне дослідження, коментоване читання, 

                                           бесіда з елементами лекції, упереджене завдання, 

                                            робота в парах, гра «Найуважніший»; інтерактивні 

                                            прийоми «Мозковий штурм», «Мікрофон», вправа 

                                            «Гронування»

ОБЛАДНАННЯ:  текст повісті; мультимедійне обладнання, відеоматеріали: 

портрет А. Чайковського, ілюстративні матеріали, фрагменти фільмів про 

козаків; дидактичний матеріал (картки)

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ:  художній твір як явище мистецтва, мистецтво, види 

мистецтва (повторення)
                                                                                                            Щастя в повітрі не в’ється,


                                                                                                             воно в боротьбі дістається.



                                                                                                                                Народне прислів’я


                                                                    ХІД УРОКУ:

І.Організаційний  момент.


ІІ. Актуалізація опорних знань.


     Гра «Найуважніший»

Завдання: визначити, кого з героїв твору стосується наступна фраза:

1. « Його огорнув страх. У його уяві татарва була такою силою, що її ніхто

не переможе. Дідусь розказував йому, як козаки били татар; та ось він

бачив, як татарви нічого не стримало, і дідусь, і багато інших дужих

козаків полягли» (Павлусь)

2. «… Був відважний козак і не жалів себе. Тепер йому стало ніяково, коли

подумав, що його можуть убити, а тоді Павлусь стане круглим сиротою,

на опіці чужих людей» (Петро)

3. «…Митець був арканом орудувати. У цьому була його найбільша заслуга»

( Семен Непорадний )

4. «Такий лад завів у селі старий досвідчений козак, котрий прийшов сюди з

першими поселенцями» ( Старий Охрім )

4. «Лежачи так, він сіпав з усієї сили мотуз, та тим ще більше затягав вузол.»

(Степан, батько Павлуся)

5. «Як хлопець із цього вийде цілий, то знайте, що з нього кошовий буде»

(Павлусь)

  Перевірка результатів гри – робота в парах

  Роздача карток для подальшого обговорення

  Повторення питань з теорії літератури:

художній твір як явище мистецтва, мистецтво, види мистецтва

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

     Робота з епіграфом

Щастя в повітрі не в’ється,


 воно в боротьбі дістається.



Народне прислів’я

          ІV. Основний зміст уроку.

«Мозковий штурм» – кого називали козаками, що означає це слово ?


Слово вчителя.  Славну та велику історію має українська земля. Віками

боронилася вона від ворогів, боролася за своє соціальне й національне

визволення. У боротьбі проти іноземних загарбників особливо відзначилися

запорозькі козаки, які не тільки обороняли міста й села України від

жорстокого ворога, а й нерідко ходили визволяти своїх побратимів з неволі.

 2.Обговорення питань

  •  Хто є представниками українського козацтва в творі?
  •  Чим славився рід Судаків?
  •  Якими у творі зображено козаків?




  • Дати назву двом відеофрагментам
  • Дібрати рядки з твору, які відповідають відео
  • Як ви вважаєте, чи такою Павлусь уявляв битву козаків з татарами як на відео?
  • Чим був вражений Павлусь після бою?    (зачитати уривки з твору)
4. Робота над змістом

Дослідіть, як у творі зображено дії козаків і татар .


  • Чому козаки намагаються досягти своєї мети, хоча це і досить складно?                                                 ( коментоване читання)
  • Як козаки ставляться один до одного? Про що це свідчить?
  • Яку тактику обрав Тріска під час бою?
  • Як під час битви відображена завзятість, взаємопідтримка козаків?
  • Про що свідчить ставлення татар до полонених? Яким чином загарбники їх утримували?
  • Чому Непорадний відпустив полоненого татарина? Як на це зреагував сам татарин?
  • Дослідіть, у чому виявилася мужність, винахідливість, кмітливість козаків під час бою з татарами? Відповідаючи, посилайтесь на факти з твору.
  • Дайте власну оцінку поведінці козаків під час бою з татарами. Через що вони подолали ворожу силу? Відповідаючи, посилайтесь на факти з твору та власні спостереження.
  • Як козаки Недолі зустрілися із спасівчанами-бранцями? Виразно прочитайте.
  • Якому герою повісті ви симпатизуєте, а до кого ставитеся зневажливо? 

                             Власний вибір обґрунтуйте




Робота з картками  (обговорення)

  Картка №1

Чим пояснити, що Степан Судак дбав не тільки про власне визволення, а й

про інших спасівчан? Які риси характеру виявилися при цьому в героя?

 Картка №2

Як ставилися до своїх померлих товаришів козаки, а як татари? Про що це

свідчить?


Картка №3


Яке враження справив на вас Остап Тріска в останньому своєму бою? Як

називають таких людей?

Картка №4

Доведіть, що козак Семен Непорадний – добра, щира, милосердна людина.

Власні міркування підтвердіть фактами з твору.

 Створення інформаційного «Грона»

                                   Вірно служити народу


                                  Обороняти його від будь-якого ворога



                                  Допомагати один одному



КОЗАК                    Бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім



                                Стійко витримувати військові труднощі



                                Дотримуватися клятви


Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 Висловіть власну думку:

  • Чи варті козаки поваги, слави у народу
  • Ви уявляєте сучасного козака? Який він?
  • Бути справжнім козаком….
  • Якби я був героєм твору, я був би…
  • Твір А. Чайковського «За сестрою» вчить нас….


V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання. Підготувати коротке висловлювання, яке

починається словами: «У повісті мене найбільше вразило…», дібрати цитати

до характеристики образу Павлуся.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу